Neigiamos mintys daro didelę įtaką mūsų bendrai savijautai bei sveikatai. Asmeninis fitneso treneris Paulius Ratkevičius, meditaciją praktikuojantis 8 metus, turi labai gerų patarimų, kaip jaustis laimingesniems, atsikratyti streso ir pagerinti bendrą savijautą.
Pauliau, meditaciją praktikuoji jau 8 metus. Nuo ko pradėjai? Ir kokie buvo pirmieji pojūčiai?
Man labai pasisekė, nes mano mama tuo metu jau buvo stipriai pasinėrusi į meditacines bei energetines treniruotes, tad man tai nebuvo naujiena. Ji mane pasikvietė į seminarą, kurį vedė, ir nuo to laiko „užsikabinau“. Iš pradžių nebuvau labai pareigingai medituojantis, prisimindavau apie tai kartą – du per savaitę, tuomet ir atlikdavau pratimus. Jau po trumpo laiko, praėjus mėnesiui, pajaučiau, jog į situacijas, kurios man anksčiau keldavo stresą, žiūriu labai ramiai. Taip pat tapau laimingesnis žmogus, daugiau šypsojausi, nes gyvenimas tiesiog pradėjo labiau džiuginti. Gavau daug pozityvo bei ėmiau pats juo spinduliuoti.
Kokie pratimai padeda išsivalyti savo mintis? Kaip atsiriboti nuo pykčio ar pavydo, kurie tikrai nepadeda mūsų emocinei būsenai?
Pateiksiu pratimą, kuriam atlikti užtruksite tik penkias minutes, tačiau poveikis bus pastebimas jau po savaitės, atliekant jį kasdien. Užimkite patogią poziciją, galite sėdėti, galite gulėti. Svarbu, kad aplink būtų tyla. Užsimerkite. Pratimas prasideda savo kvėpavimo stebėjimu. Stebėkite, kaip oras įkvepiant per nosį keliauja į plaučius, o iškvepiant iš plaučių išeina per nosį. Tam skirkite vieną minutę. Šio stebėjimo metu nurimsite, nebebus jokių minčių galvoje, susikoncentruosite. Tuomet prieš save įsivaizduokite žmogų, kuriam norite palinkėti gėrio. Nužvelkite jį atidžiai nuo galvos iki kojų, ir iš visos širdies savo mintyse arba garsiai pakartokite šią frazę: „linkiu tau, (to žmogaus vardas), laimės, sėkmės ir sveikatos.“ Taip pakartokite penkis kartus su didžiausiu jausmu. Pabaigę pamirškite šį žmogų ir pakartokite tą patį su dar dviem žmonėmis. Labai svarbu siųsti gėrį ne tik savo artimiems, mylimiems žmonėms, tačiau ir tiems, kurių nemėgstate arba su kuriais nesutariate (jei tokių turite). Pamatysite, jog ilgainiui įtampa tarp jūsų dings, o tai turės teigiamos įtakos jūsų gyvenimui, nes jame liks mažiau negatyvo. Galiausiai, palinkėję gėrio kitiems, padėkojame už tai, ką turime šiame gyvenime, penkis kartus pakartodami šią frazę: „ačiū už tai, kad esu sveikas, laimingas ir sėkmingas.“ Primenu, labai svarbu, kad į šiuos žodžius įdėtumėte daug jausmo ir visą širdį, tuomet pratimas bus atliktas 100%. Jį galite atlikti bet kada: ryte, vakare ar vairuodami į darbą.
Mūsų 21 amžius yra skubėjimo amžius. Visi skuba, patiria nemažai streso. Kaip išmokti būti laimingiems? Nuo ko pradėti, kad žmogus taptų tiek emociškai stipresnis, tiek dvasiškai šviesesnis?
Viskas prasideda nuo sveikatos ir emocinės būklės. Jei šie du dalykai yra lavinami, visa kita, tiek santykiai, tiek sėkmė darbe, tiek energijos kiekis yra lengviau ugdomi. Tad sveikatą mes gerinam sportuodami bei reguliuodami savo mitybą, o emocinę būklę laviname medituodami. Gali pasirodyti, jog tam reikia skirti pusdienį kiekvieną dieną. Nieko panašaus, jei nesiekiate ypač profesionalių rezultatų. Sportuoti galima ir du kartus po valandą, kad palaikytumėtę sveikatą, reikėtų rinktis natūralesnį maistą ir nepersivalgyti vakare, ir medituoti po kelias minutes per dieną. Tai yra bazinis ir paprasčiausias modelis, kuris neužima daug laiko.