Skausmas po sporto – geras ar blogas ženklas??

Labai daug įvairiausių nuomonių apie skausmą po sporto treniruotės arba kelios dienos po jos. Jeigu vedame sveiką gyvenimo būdą ir treniruojamės sporto salėje, ar kitose sporto treniruotėse, kodėl tuomet po jų skauda raumenis? Kaip atskirti kada skausmas mums yra naudingas, o kada jau reikėtų imtis priemonių ir susirūpinti juo?

Asmeninis treneris Paulius Ratkevičius tikina jog skausmas būna įvairių rūšių ir jis gali būti tiek naudingas, tiek žalingas. Jei kitą dieną po treniruotės jums šiek tiek maudžia paskutinėje treniruotėje mankštintus raumenis – šis skausmas tikrai jums nedaro žalos, jis reiškia, kad treniruotės metu patyrėte raumens mikro įtrūkimų, tad tai yra vienas progreso indikatorių. Šie mikro įtrūkimai užgyja per keletą dienų, kartu su užgijimu dingsta ir diskomfortas. Sportuojantys jau kurį laiką žmonės gali ir nepatirti raumenų skausmo sekančią dieną, nes raumuo, išlaikant pastovų krūvį, patiria gerokai mažiau jau minėtų įtrūkimų.

Tačiau jei skausmas pasireiškia netolygiai, pvz vieną koją skauda, o kitos ne, tikėtina, kad būsite kažką pasitempę ar patyrę kitokią traumą. Taip pat, jei skausmas pasireiškia ties stuburu, tai signalizuoja apie neteisingai atliekamus pratimus arba problemą nugaros srityje, kuri turi būti sprendžiama kitokiais pratimais/tempimais ar netgi poilsio režimu. Taip pat, jeigu po sporto jaučiate skausmą sąnariuose, tai taip pat įspėja apie pavojų. Gali būti jog pasirinkote netinkamą krūvį, kuris dažnai viršija galimybes, arba pratimus atlikote netaisyklingai. Pagrindinė prevencija nuo traumų būtų puikus apšilimas. Treniruotę pradėkite kardio pratimais, kurie sušildys raumenis, tad tikimybė traumai gerokai sumažės. Asmeniškai aš prieš treniruotę einu apie 10 minučių bėgimo takeliu, nusistatęs vidutinio dydžio kalną, taip kūnas sušyla ir papildomai išjudinu viršutinės kūno dalies sąnarius: suku galvą, rankas per pečius, tuomet per alkūnes, per riešus, einu su pasisukimais, taip išjudindamas juosmenį. Sukdamas galvą visuomet įsikimbu rankomis į treniruoklį, kad išlaikyčiau pusiausvyrą, tad tokį apšilimą rekomenduoju daryti kiekvienam. Po jo skirkite pora minučių raumenų tempimams, akcentuodami tas raumenų grupes, kurias ketinate treniruoti. Atėję atlikti pratimo, pirmą seriją siūlau atlikti labai lengvą, o jau raumenims apšilus galite svorius didinti.

Daugelis netgi profesionaliai sportuojančių sportininkų kartas nuo karto patiria traumas. Tad visų pirma, kreipkitės į trenerį profesionalą, kuris padės nustatyti, ar jums reikia tiesiog pailsinti skaudamą vietą bei parodys, kaip ją reikia sutvirtinti, bei atlikti pratimus, kad ateityje tai nepasikartotų. Ar jau reikia kreiptis į gydytojus detalesnei diagnozei nustatyti.